AUKSINIŲ KRYŽIŲ NOMINACIJOS – VDU TEATRO KŪRĖJAMS

Net penkiose Auksinių scenos kryžių nominacijose šiemet minimas VDU teatro vardas. Į aukščiausią Lietuvoje teatrinį apdovanojimą pretenduoja režisierius Artūras Areima, šokėja ir aktorė Agnė Ramanauskaitė, aktoriai Jūratė Onaitytė, Eglė Špokaitė ir Vainius Sodeika. Šokio meno kategorijoje nominuotas ir VDU vaidybos programoje dėstantis šokėjas Marius Pinigis, o scenografijos kategorijoje – tos pačios programos dėstytojas Gintaras Makarevičius.

Artūrui Areimai, Vainiui Sodeikai ir Eglei Špokaitei, apart kitų spektaklių, sėkmę šiemet atnešė ir VDU Didžiosios salės fojė pagal Šekspyrą pastatytas spektaklis „Ričardas II: Post factum“. Aštrus bekompromisis požiūris į apsėdimą valdžia šio spektaklio kūrėjų išsakytas tragediją ir šaržą jungiančia vaidyba.  Šio spektaklio eskizas 2014 m. rudenį buvo parodytas tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“, o premjera pristatyta ne tik VDU, bet ir Šiuolaikinio meno centre Vilniuje.

A.Areima Auksiniam scenos kryžiui nominuojamas jau antrus metus iš eilės po to, kai 2013 m. jam buvo įteiktas Boriso Dauguviečio auskaras už naujų formų paieškas teatre. 2014 m. šiam režisieriui skirta LR Kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija. Pernai A. Areima, V. Sodeika ir aktorė Severija Janušauskaitė buvo apdovanoti Kauno miesto teatrinėmis „Fortūnos“ premijomis ir diplomais už kitą VDU teatre pastatytą spektaklį „Intymumas“. Šiemet A.Areima metų režisieriaus nominacijoje stovi lygia greta su didžiausiais Lietuvos teatro grandais – Eimuntu Nekrošiumi, Jonu Vaitkumi ir Gintaru Varnu.

Aktorės Jūratė Onaitytė ir Agnė Ramanauskaitė Auksiniam scenos kryžiui nominuotos už vaidmenis spektaklyje „Šokis „Delhi“, kurį pagal Ivano Vyrypajevo pjesę VDU teatre kūrė kartu su režisieriumi Agniumi Jankevičium. 2014 m. pavasarį sukurtas spektaklis nepalieka abejingos publikos dėl savo artimo ryšio su žiūrovais ir visus paliečiančių egzistencinių temų.

Vieni žinomiausių šiuolaikinio šokio šokėjų Lietuvoje Marius Pinigis ir Mantas Stabačinskas šiemet nominuoti už savo choreografijos spektaklį „ID:D&G“, kurio eskizą 2014 m. pavasarį šokėjai pristatė VDU surengtos diskusijos „Laisvė ir intelektas“ metu. Spektaklis per metus buvo pristatytas jau keturiuose tarptautiniuose festivaliuose Vilniuje, Klaipėdoje ir Berlyne.

Šiemet VDU Vaidybos programoje Teatrą netradicinėse erdvėse pradėjęs dėstyti vienas žinomiausių šiuolaikinių Lietuvos menininkų Gintaras Makarevičius yra pelnęs jau ne vieną Auksinį scenos kryžių. Šiemet jis nominuotas už scenografiją spektakliams „Biografija: vaidinimas“ ir „Nebylys“.

VDU teatro spektaklius prodiusuoja Teatras „Mens publica“. Spektaklį „Ričardas II: Post factum“ taip pat koprodiusuoja neseniai įsteigtas Artūro Areimos teatras.

Premjera Kaune. Foto D. Matvejevas

Premjera Vilniuje. Foto D.Matvejevas